Держбюджет повинен підсилити місцеве самоврядування, а не перекреслити його здобутки - Стефанчук — Фінансове управління Івано-Франківської міської ради

Держбюджет повинен підсилити місцеве самоврядування, а не перекреслити його здобутки – Стефанчук

Верховна Рада України ухвалила у першому читанні проєкт Державного бюджету України на 2022 рік, прийнявши відповідну постанову «Про висновки та пропозиції до проєкту Закону України про Державний бюджет України на 2022 рік». У постанові враховано низку пропозицій Асоціації міст України.

Про це інформує газета “Галичина”.

Все ж, вважають в АМУ, Кабінету Міністрів України при підготовці проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» до другого читання необхідно:

уточнити розподіл обсягу базової та реверсної дотації між місцевими бюджетами, враховуючи зміни чисельності населення територіальних громад, зміни у місцезнаходженні суб’єктів господарювання – платників податків та обсягів сплачених податків, підтверджених органами стягнення;

розглянути можливість збільшення обсягу освітньої субвенції та уточнити розподіл такої субвенції між місцевими бюджетами з урахуванням зміни параметрів, що застосовуються при її розрахунку;

передбачити на реалізацію загальнодержавної цільової соціальної програми «Питна вода України» на 2022-2026 роки» 1 млрд гривень;

опрацювати питання належного фінансового забезпечення реалізації Указу Президента України від 18 червня 2021 року №261 «Про заходи підвищення конкурентоспроможності закладів охорони здоров’я та забезпечення додаткових гарантій для медичних працівників», передбачивши збільшення відповідних видатків проєкту Державного бюджету на 2022 рік (включаючи видатки на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення).

А також визначитися щодо можливості збільшення, зокрема обсягу:

субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження;

субвенції на підтримку окремих закладів охорони здоров’я;

субвенції на розвиток системи водопостачання в сільській місцевості;

видатків на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальної допомоги особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

видатків на забезпечення пільгового проїзду у залізничному транспорті;

видатків на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення та ін.

Окрім цього, з метою виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. постановою надано доручення Кабінету Міністрів України розглянути можливість збільшення на 2022 рік частки податку на доходи фізичних осіб, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Асоціація міст України сподівається на збереження здобутків децентралізації та подальше зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування у Державному бюджеті на 2022 рік, а також на врахування пропозицій АМУ під час підготовки законопроєкту до другого читання, зокрема щодо збільшення частки ПДФО, яка зараховується до бюджетів територіальних громад.

Як ми уже повідомляли, Асоціація міст України надала пропозиції місцевого самоврядування до Держбюджету України на 2022 рік під час бюджетних консультацій, які відбулися у Міністерстві фінансів України. Також АМУ брала участь у робочій нараді Бюджетного комітету щодо проєкту Держбюджету-2022.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук у коментарі для газети «Галичина» звернув увагу, що до другого читання необхідно врахувати пропозиції Асоціації міст України щодо фінансування делегованих повноважень, зокрема в сфері освіти та медицини.

«Для затвердження повного пакету бюджетного законодавства важливо прийняти зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, – наголосив Ю. Стефанчук. – Якщо говорити про зміни до Бюджетного кодексу, зокрема законопроєкт «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №6062, який було спрямовано ВРУ на доопрацювання, то варто звернути увагу, що чинна його редакція погіршує ресурсне забезпечення територіальних громад, тому АМУ виступає категорично проти її схвалення парламентом. У проєкті закону не передбачено збільшення зарахування до місцевих бюджетів ПДФО.

Відповідно до урядової ініціативи заплановано ліквідацію бюджету розвитку. А це свідчить про те, що органи місцевого самоврядування втратять додатковий інструмент розвитку своїх територій та покращення інфраструктури у царині освіти, медицини, соціального захисту, культури, спорту тощо. Також важливим є недопущення тотального контролю зі сторони Міністерства фінансів України та місцевих держадміністрацій, бо їх, відповідно до законопроєкту наділяють правом зупиняти рішення про місцеві бюджети. У разі прийняття таких рішень розвиток місцевого самоврядування повністю залежатиме від коштів Державного бюджету, а це політична залежність… Також потрібно звертати увагу на законопроєкт про зміни Податкового кодексу. Адже Державний бюджет є цілісним тоді, коли прийнято зміни до Бюджетного і Податкового кодексів. 2021 рік був важким для територіальних громад, тому потрібно врахувати помилки та підсилити місцеве самоврядування щодо ефективного використання ресурсів та підвищення рівня надання послуг на місцях».

Нагадаємо, з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулася онлайн-нарада лідерів територіальних громад Прикарпаття з огляду на те, що Верховна Рада планувала розглянути у першому читанні урядовий законопроєкт «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №6062, який дозволяє Міністерству фінансів і місцевим державним адміністраціям зупиняти виконання бюджетів територіальних громад, а також ліквідує бюджети розвитку. За результатами обговорення парламент прийняв рішення зняти з розгляду цей проєкт закону.

Нагадаємо, Асоціація міст України у своєму експертному висновку, спрямованому до профільного парламентського Комітету, надала низку зауважень та пропозиції щодо законопроєкту №6062 і відзначила, що він потребує доопрацювання. А голови територіальних громад Прикарпаття звернулися до народних депутатів України, що представляють округи, до яких належать громади, з метою недопущення схвалення урядового проєкту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» № 6062 у чинній редакції, який вважають наступом на місцеве самоврядування і нівелюванням здобутків децентралізації, а також закликали парламентарів під час його доопрацювання урахувати зауваження і пропозиції АМУ.

Докладніше дивіться на сайті газети “Галичина” за покликанням.